avatar wątek założył:
loopek
April 3, 2012, 12:01 p.m.
1
odsłon: 1411, komentarzy: 2 / 2
ostatni wpis: dorin,
July 16, 2014, 12:32 p.m.

Kolory w sypialni

kolory

Witajcie

Jak uważacie jakie kolory są najlepsze do sypialni? Podobno w jaskrawych np. czerwonym czy pomarańczowym człowiek nie może spać, a w łagodnych typu zielony nie chce się rano wstawać... - jak to jest?
Komentarze
avatar
loopek, 03 April 2012 o 12:01
Ranking: 1 pkt., 0 komentarzy, 1 wątków
avatar
AGNI, 24 April 2012 o 09:45
Ranking: 28 pkt., 4 komentarzy, 10 wątków
Dobór koloru a cechy sypialni; wychodzenie poza schematy; inspirowanie się innymi wnętrzami.

W sypialni można zastosować każdy kolor. Nawet czarny. To kwestia gustu i pomysłu na wnętrze.

Wszystkie obiegowe opinie na temat kolorów powinny być traktowane z rezerwą. Mówi się, że czerwony pobudza, a zielony uspokaja, ale jaki? Przecież istnieją takie odmiany jaskrawej i żywej zieleni o właściwościach bardziej pobudzających niż nie jeden czerwony. I odwrotnie. Każdy z nas może sobie wyobrazić bardziej stonowane wersje czerwonego. Czy nie bardziej istotne są indywidualne preferencje? Wybierajmy to co najbardziej nam odpowiada!. Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy niewielki wycinek czasu gdy jesteśmy aktywni i w dodatku przeważnie wieczorem, gdy światło dzienne jest już bardzo przygaszone, albo w ogóle go już nie ma. Z tego powodu ryzyko niewłaściwego doboru koloru na ścianach jest niewielkie. Dlatego zachęcałabym do wychodzenia poza schematy myślenia o kolorach. Zawsze jednak warto decyzję przemyśleć i ustalić priorytety.

Jeżeli spędzamy w sypialni stosunkowo dużo czasu wieczorem i chcemy stworzyć sobie uspokajające, wyciszające otoczenie polecam raczej pastele lub kolory stonowane, Jeżeli zależy nam na energicznym budzeniu się dobre będą czyste, żywe barwy.. Jeżeli chcemy sypialni nadać przytulny., buduarowy charakter można zastosować kolory nasycone i ciemniejsze niż w innych pomieszczeniach.

O ostatecznym, dobrym wyglądzie pokoju jednak decyduje nie tylko jeden kolor, ale wiele składowych: właściwy dobór wszystkich kolorów, znajdujących się w pomieszczeniu, także tych na meblach, ich proporcje, faktury zastosowanych materiałów, styl wnętrza, czy zastosowane elementy wyposażenia, a także odpowiednie oświetlenie. Warto także pamiętać, że dany kolor odbieramy nieco inaczej w świetle dziennym, a inaczej w świetle sztucznym.

Wszystkim tym, którzy w tej materii czują się niepewnie polecam fachowe doradztwo projektantów wnętrz. Tym, którzy chcą być bardzo samodzielni najbardziej sprawdzi się wybór jednego, konkretnego zestawu kolorystycznego (firmy produkujące farby takie zestawy komponują) i konsekwentne jego stosowanie. Inny sposób to inspirowanie się już jakąś istniejącą aranżacją (w prasie, czy na portalach internetowych) lub wierne skopiowanie kolorystyki z innego, wcześniej zaaranżowanego wnętrza.
avatar
dorin, 16 July 2014 o 12:32
Ranking: 0 pkt., 1 komentarzy, 0 wątków
to prawda, że jedne kolory są mile widziane w sypialni, a inne zdecydowanie nie, ja postawiłam na jasne barwy, bo nie przepadam za jaskrawymi, ale uważam że dobrze będzie jeśli wnętrza pomoże zaaranżować architekt, wtedy pewność że wszystko będzie ok, wystarczy zajrzeć na http://www.pikstudio.pl żeby przekonać się, że co fachowiec to fachowiec :)