avatar wątek założył:
marta9marta
Oct. 24, 2012, 12:53 p.m.
0
odsłon: 3696, komentarzy: 15 / 15
ostatni wpis: mazak,
June 22, 2017, 1:18 p.m.

Książki i magazyny o tematyce architektonicznej

Czyli co nas inspiruje - krótkie recenzje polecanych przez nas publikacji

Witam,
Na pewno każdy z nas samodzielnie projektując wnętrze w Vinci czerpie inspiracje z przeróżnych książek i magazynów wartych polecenia. I do tego właśnie służyłby ten wątek. Pomóżmy sobie nawzajem w odkryciu interesujących publikacji pisząc krótkie recenzje.
Komentarze
avatar
marta9marta, 24 October 2012 o 12:53
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
avatar
irinka, 13 May 2016 o 15:53
Ranking: 0 pkt., 11 komentarzy, 2 wątków
Dla mnie inspiracją i motywacją są prace oraz osoba katalońskiego architekta przełomu XIX i XX w. - Antonio Gaudiego, geniusza secesji, a zarazem niespotykanie pokornego człowieka.

Fasady budowli Gaudiego wprost kipią od roślinnych i figuralnych rzeźb. Zawiłe linie prowadzą wzrok obserwatora w tajemnicze zaułki i pobudzają wyobraźnię. Fascynują wyrafinowane desenie. Kaskady detali pokrywają niemal każdy centymetr kwadratowy powierzchni ścian przykuwając uwagę. Niespotykana jest dbałość o szczegóły, zagęszczenie wysublimowanych elementów architektonicznych, z których, jak w naturze, żaden się nie powtarza. W sumie daje to wrażenie swego rodzaju przepychu, jednak nie przytłaczającego obserwatora. Raczej ustanawiany jest klimat baśniowy, w którym takie bogactwo form przyjmuje się jako zupełnie oczywiste. Jednak zamysł secesyjnego architekta wydaje się wynikać z pragnienia wyrażenia jego duchowej wrażliwości, dla której obfitość otaczającej natury mogła być wyrazem tylko jednego - nieskończonej miłości Boga do swoich dzieci. Biomorficzne prace Gaudiego są właśnie oparte na wnikliwej obserwacji piękna Bożego stworzenia, dogłębnym zrozumieniu struktury i praw nią rządzących. Wynikają z autorskiej interpretacji - matematycznej i precyzyjnej, a jednocześnie artystycznej i nieokiełznanej transformacji mającej wyrazić to do czego brak słów. Jego koncepcje konstrukcyjne były poparte studiami organicznych kształtów, analizami wytrzymałości całej gamy materiałów, badaniami statyki budowli, prowadzonymi na przestrzennych modelach. Dzięki temu mógł powstać w ramach projektu Bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie zamysł wieży o wysokości 170 m. Niestety jak dotąd wciąż niezrealizowanej. Wspaniałe to dzieło jest bowiem wznoszone do dzisiaj, a autor projektu "ostatniej strzelistej jak gotyckie katedry" miał mawiać: "Mój Klient się nie spieszy".

Innym razem Gaudi powiedział:
Gaudi napisał(a): Ludzi można podzielić na dwa rodzaje: ludzi słowa i ludzi czynu. Pierwsi mówią, drudzy działają. Ja należę do tej drugiej grupy. Brakuje mi środków, aby odpowiednio wyrazić siebie. Nie byłbym w stanie wytłumaczyć nikomu moich idei artystycznych. Nigdy nie miałem czasu, aby się nad nimi zastanowić. Życie spędziłem pracując.


Pod koniec życia artysta zamieszkał na terenie budowli pokutnej świątyni, której się całkowicie poświęcił. Gdy został potrącony przez tramwaj, nikt nie zorientował się, kim jest wyglądający jak żebrak i pozbawiony dokumentów człowiek. Artysta umierał przez trzy dni w hospicjum dla ubogich. Jego doczesne szczątki zostały pochowane w krypcie świątyni. którą tworzył.

Nie wiem w jakim stopniu Anotonio Gaudi był inspiracją dla Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego - twórców odpowiednio opowiadania i filmu "Katedra", ale nie mam wątpliwości, że ten secesyjny geniusz jest wraz ze swoim dorobkiem głęboką egzemplifikacją przedstawionej w filmie metaforycznej wizji.
avatar
marta9marta, 24 October 2012 o 13:12
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
Ja zacznę od polecenia moich ulubionych! :)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Jak dobierać kolory
Inspirujące palety barw do projektowania wnętrz
Anna Starmer
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Kliknij, ab dodać do projektu
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Dzięki niej dowiecie się jak łączyć ze sobą barwy by do siebie pasowały. Załączone jest tam koło barw do którego autorka odnosi się dobierając i łącząc kolory w całej publikacji. W przejrzysty sposób pokazuje które z nich nawzajem się uzupełniają a które kontrastują ze sobą, jak wpływają na samopoczucie. Inspiracją w doborze kolorów dla Starmer jest sztuka i natura dlatego też zachęca do obserwacji otoczenia. Wszystko to uzupełnia mnóstwo zdjęć i obrazków. To mój ulubiony podręcznik o projektowaniu kolorów i wszystkim go polecam! /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE
Apartamenty. 150 najlepszych pomysłów /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Kliknij, ab dodać do projektu
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Publikacja w sam raz do czerpania inspiracji. Mnóstwo innowacyjnych rozwiązań dotyczących apartamentów które można przenieść do mniejszych lokali. Mam tu na myśli rozwiązania kolorystyczne, materiały, rozkład pomieszczenia, meble, pomysł na powieszenie obrazów itp.
Nie zawaham się napisać, że w książce tej można znaleźć przepis na idealne nowoczesne wnętrze. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Techniques of Decorating [ANG]
Kevin McCloud
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Kliknij, ab dodać do projektu
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Kevin McCloud, znany Polakom głównie z programu Wielkie projekty (Grand Designs).
Ten kto oglądał wie, że ma dość unikalny styl opowiadania o architekturze, zawsze potwierdzony ciekawym przykładem/modelem. Znany jest też z tego, że wiele rzeczy wykonuje sam. W książce Techniques of Decorating prezentuje mnóstwo efektów dekoracji wnętrz znanych wszystkim jak i tych wymyślonych przez siebie. Między innymi złocenia, patynowanie, witraże itp. Każda stylizacja jest szczegółowo opisana, a zdjęcia wykonywane krok po kroku pokazują dokładnie jak to osiągnąć. Na końcu książki McCloud pokazuje potrzebne narzędzia. Publikacja z serii zrób to sam. Książka jest z 1995/8 roku ale według mnie jest ponadczasowa. Wciąż do kupienia. Dostępna w polskich księgarniach internetowych a najtaniej na Ebay. Niestety nigdy nie wydana w języku Polskim.

Projektowanie Wnętrz
Jenny Gibbs /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Kliknij, ab dodać do projektu
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Książka dla każdego kto kiedyś chciał bądź chce zostać projektantem wnętrz albo po prostu chce wiedzieć jak funkcjonuje ta branża. Łączy historię, teorię i praktykę zawodu. Dzięki niej można poznać proces projektowania architektonicznego od początku do końca. Autorka zaprezentowała między innymi w jaki sposób przekształcić swoje wyobrażenia w projekt idealny między innymi tworząc planszę z inspiracjami czy wykonując model co również dokładnie jest opisane. W dwóch ostatnich rozdziałach Gibbs przedtawiła cechy i umiejętności które są wymagane od projektanta. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Wnętrza Publiczne /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Kliknij, ab dodać do projektu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Tak jak w przypadku Apartamenty. 150 najlepszych pomysłów publikacja zawiera inspiracje w dziedzinie wnętrz. Katalog prezentuje najlepsze, zrealizowane obiekty w Polsce, pogrupowane w cztery główne działy tematyczne: usługi, handel, rozrywka, kultura.
Prezentacja innowacyjnych pomysłów i rozwiązań wnętrz.
Katalog Wnętrza Publiczne ukazuje się dwa razy do roku. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Ładny Dom /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Kliknij, ab dodać do projektu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Wiele inspiracji dotyczących budowy domu jak i jego wnętrza /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Mój Piękny Dom
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
Kliknij, ab dodać do projektu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Mnóstwo pomysłów jak dobrać kolory, meble i jak zaaranżować przestrzeń. Dodatkowo zawsze przedstawione dwa wnętrza- jedno wykończone przy użyciu drogich materiałów i mebli a drugie niemal identyczne i dużo tańsze. W sam raz dla osób które chcą w designerski sposób urządzić swoje mieszkanie za niewielki koszt. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Dom & Wnętrze /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Kliknij, ab dodać do projektu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Ciekawostki z dziedziny designu i wnętrz. Rozwiązania architektoniczne znanych projektantów. Prezentacja najnowszych mebli, materiałów. Porady

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
avatar
mazak, 30 May 2016 o 19:22
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Rzeczywiście osoba Gaudiego jest inspirująca (choć mam wrażenie, że wątek dotyczył raczej książek i magazynów niż postaci ;-) ). Jeśli chodzi o film "Katedra", to faktycznie trudno się oprzeć skojarzeniu między przedstawioną w nim wizją, a sztuką Antonio Gaudiego. Również sama postać artysty - architekta, tak bardzo zaangażowanego w dzieło, mogła być w pewnym sensie archetypem postaci przedstawionej przez Bagińskiego. Opowiadania niestety jeszcze nie czytałem :(
avatar
irinka, 31 May 2016 o 17:43
Ranking: 0 pkt., 11 komentarzy, 2 wątków
Po prostu bardziej mnie inspirują autentyczne osobowości niż książki, ale proszę bardzo. Wciągającą i motywującą lekturą jest biografia Gaudiego - opisująca niezwykłego architekta, ale zarazem człowieka głęboko wierzącego i ciągle poszukującego: "Gaudi - geniusz z Barcelony" autorstwa Gijs van Hensbergen. To właśnie z tej publikacji pochodził podany przeze mnie poprzednio cytat o ludziach czynu. Życiorys jest napisany barwnie i z humorem, pozwala przenieść się oczyma wyobraźni do gorącej i malowniczej Katalonii...
avatar
mazak, 15 January 2017 o 23:57
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Dzięki - książka zapowiada się ciekawie. A jeszcze odnośnie forum - może po prostu założyłabyś nowy wątek tylko o Gaudim? Taki "kaliber" osobowości jak Gaudi chyba zasługuje na oddzielny temat?
avatar
irinka, 05 June 2017 o 10:43
Ranking: 0 pkt., 11 komentarzy, 2 wątków
Mogę dodać taki temat, ale w jakim miejscu on miałby się znaleźć? I w jakim ujęciu: Inspiracje? Osobowości? Prośba o wskazówkę...

Bo np. jest już temat dotyczączy inspiracji podczas projektowania, ale to nie jest to ujęcie, więc może jakiś nowy np. "Osobowości"?
avatar
mazak, 05 June 2017 o 19:06
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Nie jestem pewien, co tam miałoby się zaleźć. Może "Inspirujące osobowości architektów, projektantów i innych indywiduów" ;-)
avatar
mazak, 10 June 2017 o 10:42
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Cześć,
I jak będzie z tym wątkiem o Gaudim?
avatar
irinka, 17 June 2017 o 23:18
Ranking: 0 pkt., 11 komentarzy, 2 wątków

Z pewną nieśmiałością, melduję wykonanie zadania ;-)
(w sumie to dla mnie zaszczyt pisać o takiej osobowości jak Antonio Gaudi)
avatar
mazak, 22 June 2017 o 13:18
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Super, dziękuję :)
avatar
olkatroc, 27 October 2012 o 16:12
Ranking: 2 pkt., 4 komentarzy, 1 wątków
Do moich ulubionych magazynów zdecydowanie zaliczam:
  • DOM & WNĘTRZE - prezentuje nowe trendy, najmodniejsze wzory w wystroju wnętrz; prace architektów wnętrz; często oferuje wydania specjalne: Najpiękniejsze Łazienki, Najpiękniejsze Kuchnie, Najpiękniejsze Polskie Wnętrza
  • Dobre Wnętrze - bardzo podobne w wydaniu czasopismo do poprzedniego, zamieszcza aktualne inf. o wydarzeniach z dziedzin sztuki wzornictwa i architektury; wydania specjalne: Modna kuchnia i łazienka
  • WERANDA - ekskluzywne pismo, posiadające w opisach zazwyczaj wnętrza rezydencji, tj. stylowe, przepełnione klasyką, luksusem i a często też powiewem Prowansji :)
  • CZAS NA WNĘTRZE - bardzo inspirujący magazyn, piszący dużo o sztuce, wystawach, aukcjach, pomysłach na urządzanie (z naciskiem na rolę koloru we wnętrzach), cennych wywiadach z doświadczonymi architektami, zawierający jakże przydatny Poradnik Kupującego .
avatar
marta9marta, 24 November 2012 o 18:44
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
Jak dobierać kolory. Inspirujące palety barw do projektowania wnętrz.
Anna Starmer
Kliknij, ab dodać do projektu
Dzięki niej dowiecie się jak łączyć ze sobą barwy by do siebie pasowały. Załączone jest tak koło barw do którego autorka odnosi się dobierając i łącząc kolory w całej publikacji. W przejrzysty sposób pokazuje które z nich nawzajem się uzupełniają a które kontrastują ze sobą, jak wpływają na samopoczucie. Inspiracją w doborze kolorów dla Starmer jest sztuka i natura dlatego też zachęca do obserwacji otoczenia. Wszystko to uzupełnia mnóstwo zdjęć i obrazków. To mój ulubiony podręcznik o projektowaniu kolorów i wszystkim go polecam!

Apartamenty. 150 najlepszych pomysłów
Kliknij, ab dodać do projektu

Publikacja w sam raz do czerpania inspiracji. Mnóstwo innowacyjnych rozwiązań dotyczących apartamentów które można przenieść do mniejszych lokali. Mam tu na myśli rozwiązania kolorystyczne, materiały, rozkład pomieszczenia, meble, pomysł na powieszenie obrazów itp.
Nie zawaham się napisać, że w książce tej można znaleźć przepis na idealne, nowoczesne wnętrze.

Techniques of Decorating (ang)
Kevin McCloud
Kliknij, ab dodać do projektu
Kevin McCloud, znany Polakom głównie z programu Wielkie projekty (Grand Designs). Ten kto oglądał wie, że ma dość unikalny styl opowiadania o architekturze, zawsze potwierdzony ciekawym przykładem/modelem. Znany jest też z tego, że wiele rzeczy wykonuje sam. W ksążce Techniques of Decorating prezentuje mnóstwo efektó dekoracji wnętrz znanych wszystkim jak i tych wymyślonych przez siebie. Między innymi złocenia, patynowanie, witraże it. Każda stylizacja jest szczegółowo opisana a zdjęcia wykonywane krok po krooku pokazują dokładnie jakt to osiągnąć. Na końcu książki McCloud pokazuje potrzebne narzędzia. Publikacja z serii zrób to sam. Książka jest z 1995/8 roku ale według mnie jest ponadczasowa. Wciąż do kupienia. Dostępna w polskich księgarniach internetowych a najtaniej na Ebay. Niestety nigdy nie wydana w języku Polskim.

Projektowanie wnętrz
Jenny Gibbs
Kliknij, ab dodać do projektu
Książka dla każdego kto kiedyś chciał bądź chce zostać projektantem wnętrz albo po prostu chce wiedzieć jak funkcjonuje ta branża. Łączy historię,teorię, i praktykę zawodu. Dzięki niej można poznać proces projektowania architektonicznego od początku do końca. Autorka zaprezentowała między innymi w jaki sposób przekształcić swoje wyobrażenia w projekt idealny między innymi tworząc planszę z inspiracjami czy wykonując modele co również dokładnie jest opisane. W dwóch ostatnich rozdziałach Gibbs przedstawiła cechy i umiejętności które są wymagane od projektanta.

Wnętrza Publiczne
Kliknij, ab dodać do projektu
Tak jak w przypadku Apartamenty. 150 najepszych pomysłów publikacja zawiera inspiracje w dziedzinie wnętrz. Katalog prezentuje najlepsze, zrealizowane obiekty w Polsce, pogrupowane w cztery główne działy tematyczne usługi, handel, rozrywka, kultura. Prezentacja innowacyjnych pomysłów i rozwiązań wnętrz. Katalog Wnętrza Publiczne ukazuje się dwa raz do roku.

Ładny Dom
Kliknij, ab dodać do projektu
Wiele inspiracji dotyczących budowy domu jak i jego wnętrza.

Mój Piękny Dom
Kliknij, ab dodać do projektu
Mnóstwo pomysłów jak dobrać kolory, meble i zaaranżować przestrzeń. Dodatkowo zawsze przedstawione dwa wnętrza jedno wykończone przy użyciu drogich materiałów i mebli a drugie niemal identyczne u dużo tańsze. W sam raz dla osób które chcą w designerski sposób urządzić swoje mieszkanie za niewielki koszt.

Dom i Wnętrze
Kliknij, ab dodać do projektu
Ciekawostki z dziedziny designu i wnętrz. Rozwiązania architektoniczne znanych projektantów. Prezentacja najnowszych mebli, materiałów. Porady

Niebawem dalsza część :)
Pozdrawiam
mf

Zdjęcia z własnego archiwum
avatar
KasiaF, 22 December 2012 o 18:48
Ranking: 1 pkt., 8 komentarzy, 0 wątków
Muszę zauważyć, że, niezależnie od treści, również sam sposób przedstawienia tych publikacji też jest ciekawy - wszystkie grafiki są prezentowane w jednakowym ujęciu (choć chyba magazyny, traciły równowagę?). Ładne i ciekawe, dzięki :)
avatar
marta9marta, 23 December 2012 o 21:16
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
Cieszę się,ze się podoba :) niestety magazyny są chwiejne więc musiały być na płasko :) pozdrawiam i dziękuje za opinie
avatar
1986annalisa, 26 November 2012 o 09:54
Ranking: 3 pkt., 18 komentarzy, 5 wątków
Marto, czy ta pierwsza książka o dobieraniu kolorów jest napisana takim językiem "dla laików"? Czy jednak trzeba mieć jakieś zacięcie architektoniczne by przez nią przejść? Możesz coś o tym powiedzieć?
avatar
marta9marta, 21 December 2012 o 19:32
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
Jest to książka jak najbardziej dla każdego, mnóstwo obrazków, krótkie opisy, pasujące do siebie kolory - tak właściwie to nie jest to książka do czytania od deski do deski - wybiera się kolory nas interesujące, które są opisane a potem jest już paleta kolorystyczna i proponowane połączenia kolorystyczne a także zdjęcia aranżacji z użyciem tych kolorów.
Pozdrawiam