avatar wątek założył:
Kijanka
Aug. 20, 2012, 9:13 a.m.
0
odsłon: 2170, komentarzy: 3 / 3
ostatni wpis: GKa23,
Sept. 25, 2012, 8:07 p.m.

Obrazy w salonie

Pytanie

Witajcie.

Moje pytanie dotyczy tego jakie są zasady wieszania obrazów czy fotografii w salonie i innych pomieszczeniach? Kiedyś słyszałam, że powinny być one wieszane na wysokości oczu - nie wyżej, nie niżej. Oczywiście są osoby o różnym wzroście, ale generalnie można wyśrodkować. Mam natomiast problem, bo w miejscu gdzie chciałabym powiesić zdjęcia idzie akurat jakiś kabel w ścianie. Czy możecie coś polecić jak to rozwiązać - czy lepiej zrezygnować z pomysłu zdjęć/obrazów, czy powiesić trochę wyżej/niżej, a może są jakieś systemy do wieszania takich rzeczy dzięki którym nie będzie trzeba wiercić?
Komentarze
avatar
Kijanka, 20 August 2012 o 09:13
Ranking: 1 pkt., 5 komentarzy, 4 wątków
avatar
marta9marta, 20 August 2012 o 11:43
Ranking: 24 pkt., 43 komentarzy, 20 wątków
Witaj, jak już napisałaś według zasady obrazy należy wieszać tak by ich centrum było na wysokości 150cm od ziemi. Ale zawsze tą zasadę można złamać dopasowując układ do siebie ;) Co do kabli to czy wiesz jak głęboko pod ścianą one są (ew co to za kable, instalacja elektryczna?) i mniej więcej jak idą ? pion/ poziom ? Bo można np powiesić trzy podłużne obrazy jeden pod drugim z przerwami zostawionymi na kable zakładając, że idą poziomo. Ale najlepszym rozwiązaniem jakie mi przychodzi do głowy wydaje się szyna sufitowa ze sztywnymi żyłkami na których można powiesić obrazy dowolnie i na tyle blisko ściany by wydawało się, że są do niej przytwierdzone. Były takie chyba w ikei a jeśli nie są konkretnie na obrazy to da się tam coś dobrać tak żeby stworzyć tą konstrukcję (w dziale z szynami do ekranów działowych i zasłon). Druga opcja ale wg mnie gorsza to przytwierdzić kartonowo gipsowy ekran do ściany w jej kolorze (ale tu też pozostaje pytanie gdzie jest kabel) i do niego haczykami przytwierdzać obrazy- może to tworzyć efekt uwypuklenia,uprzestrzennienia ściany. I 3 pomysł który również wymaga wiedzy gdzie znajduje się kabel to szyna (również dostępna w ikea jako szyna do szklanych ekranów) którą mocujesz do ściany :
a) jeśli używasz tylko dolnej części w kształcie litery L z zakrzywieniem na końcu -w dwóch miejscach a nie niej ustawiasz obrazki (opierają się o ścianę)
b) używasz obydwu części wtedy obrazek np przykryty szkiełkiem antyramy wsuwasz między dwie szyny (wtedy mocowanie 2 szyn w 4 miejscach (na końcach ) jak szklany ekran. konstrukcja płaska ale niestety obrazy wiszą w jednym ciągu.
Jeśli chcesz i napiszesz mi jak mniej więcej przechodzą kable to postaram się coś zaprojektować :)
pozdrawiam
marta feder
avatar
Kijanka, 10 September 2012 o 11:22
Ranking: 1 pkt., 5 komentarzy, 4 wątków
Dziękuję za odpowiedź!

Z tym jak przechodzą kable to... nie wiem dokładnie, mąż się tym zajmuje. Ale dziękuję za podpowiedzi w kwestii rozwiązań.

Pozdrawiam!
avatar
GKa23, 25 September 2012 o 20:07
Ranking: 1 pkt., 2 komentarzy, 1 wątków
Porada pierwsza klasa! Wielkie dzięki
P.s Zastosowałem się do tego i wygląda świetnie, chętnie prześlę zdjęcia!