avatar wątek założył:
zielonomi
Dec. 8, 2018, 11:35 a.m.
0
odsłon: 207, komentarzy: 1 / 1
ostatni wpis: marek,
Dec. 8, 2018, 12:22 p.m.

Ogród na balkonie

Uprawa warzyw i ziół

Mieszkając w bloku, w centrum miasta, często brakuje nam kontaktu z naturą. Coraz bardziej powszechna staje się uprawa roślin na balkonie. Dlatego wychodzimy dziś z propozycją, jakie warzywa i zioła można uprawiać w tak, wydawałoby się, ciężkich warunkach.

1. Cebula dymka
Od tej rośliny dostaniemy nie tylko cebulę, ale również szczypior - oba bogate w witaminy, żelazo i inne przydatne składniki. Aby uprawiać cebulę nie trzeba wiele - wystarczy niewielka doniczka o wysokości 15 cm, trochę gleby, oraz
regularnego dbania o to, by ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Jest to szczególnie ważne, ponieważ cebulka łatwo może zgnić. Ważne jest też wykrywanie chwastów i pozbywanie się nich dostatecznie wcześnie, by nie zaszkodziły korzeniom szczypioru. Roślina nadaje się zarówno do hodowli na parapecie, jak i na balkonie. Jednak na balkonie lepiej ją trzymać, gdy temperatura utrzymuje się w okolicach 10 stopni C. Cebulę do sadzenia należy wybrać jak najmniejszą, najlepiej jeszcze bez żadnej łodygi.
Szczypior można ściąć, gdy jedna z łodyg sama się złamie pod własnym ciężarem.
Cebulę można utrzymywać dalej w doniczce i wspomagać jej wzrost, lub też wyjąć ją z ziemi, wysuszyć i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Aby wysuszyć cebulę wystarczy opłukać ją z gleby i powiesić w suchym miejscu w
woreczku.
Kliknij, ab dodać do projektu

2. Szpinak
Szpinak należy sadzić z nasion, na wiosnę lub na jesień. Optymalna temperatura to ok. 15 stopni C. Lubi deszcz i chłód. Nasiona powinny się znajdować w odstępach ok. 10 cm i na głębokości 3-4 cm. Gleba, w której szpinak najlepiej się czuje jest lekko wilgotna i ma neutralne pH. Czas oczekiwania na pierwsze widoczne kiełki to ok. dwóch tygodni, a liście można ścinać ok. pięćdziesięciu dni po sadzeniu. Najlepiej, żeby liście były mniej więcej dziesięciocentymetrowe i należy je ścinać z łodygą, tak, by szpinak mógł się dalej rozwijać.

3. Mięta
Mięta jest rośliną lubiącą cień i wilgoć, a ze względu na możliwy złożony system korzeniowy potrzebuje dużej doniczki. Najlepiej, żeby doniczka miała na dnie dziury, a na dnie była była wypełniona żwirkiem. Należy go przysypać ziemią z nawozem, a w nią przenieść sadzonkę z marketu lub sklepu ogrodniczego. Na zimę i jesień można miętę przynieść do domu, gdzie powinna stać na w miarę nasłonecznionym parapecie. Należy utrzymywać stałą wilgoć, dlatego, jeśli zdecydujemy się na przeniesienie jej do wnętrza podczas miesięcy grzewczych należy regularnie spryskiwać krzaczek. Podczas obcinanie liści należy ścinać je z gałązką - inaczej zostaną nam jedynie gołe badyle. Mięta nie należy do roślin wieloletnich, dlatego należy się spodziewać jej szybkiego końca. Jednak zawsze można odsadzić jeden z jej pędów i w ten sposób zdobyć nową sadzonkę.
Kliknij, ab dodać do projektu

4. Pomidorki koktajlowe
W skrócie:
 1. W Polsce pomidorki sadzimy z sadzonek.

 2. Do doniczek roślinki należy przenieść w drugiej połowie maja, najpóźniej na początku czerwca.

 3. Pomidory wymagają dużej ilości słońca, jednak zbytnie nasłonecznienie może powodować poparzenia owoców i liści - dlatego zaleca się hodowlę na balkonach wychodzących na zachód lub południowy wschód.

 4. Pomidory lubią też ciepło, optymalna temperatura to 20 stopni C i wyższa, z kolei przymrozki kończą się dla nich makabrycznie. Należy przykrywać je folią, ponieważ mogą umrzeć.

 5. Ziemia musi być stale wilgotna, podczas lata trzeba je codziennie podlewać. Też, im więcej liści, tym więcej wody roślina będzie potrzebować.

 6. Nie należy podlewać pomidorów na liście, ponieważ te rośliny są
  wyjątkowo narażone na grzyby.

 7. Po kilku dniach nie podlewania należy uważać z nawadnianiem - owoce
  mogą pęknąć, jeśli nagle dostaną bardzo dużo wody.

 8. Należy spożywać tylko dojrzałe owoce, nawet lekko zielone mogą okazać się trujące. Owoce dojrzewają w okolicach lipca, a ostatnie można zbierać nawet na początku października.

 9. Roślina jest jednoroczna, ponadto w mieście może się okazać, że trzeba samodzielnie zapytać kwiatki - na przykład miękkim pędzlem malarskim.

 10. Pomidory rosną na tyczkach, trzeba też obcinać boczne pędy. Gleba, w której pomidory najlepiej się rozwijają jest lekko kwaśna (pH 5,5 - 7,5), najlepiej, żeby nawozić ją raz na dwa tygodnie. Zaleca się też ściółkowanie słomą.


5. Bazylia
Bazylia jest rośliną jednoroczną, a najlepiej rozwija się na przełomie marca i kwietnia, przy ciepłych temperaturach. Wymaga dobrze przepuszczalnej i żyznej ziemi, a pod glebą odrobiny żwiru dla lepszego pozbywania się nadmiaru wody. Bazylię należy podlewać regularnie, starając się utrzymać stały poziom lekkiej wilgoci. Najlepiej rośnie na słońcu lub wody półcieniu, dlatego południowy lub południowo-wschodni balkon nadaje się dla niej idealnie. Jedyne, czego specjalnie wymaga roślina to podcinania, gdy wyrośnie na wysokość 30 cm, oraz podcinania całych gałązek zamiast odrywania pojedynczych liści.
Komentarze
avatar
zielonomi, 08 December 2018 o 11:35
Ranking: 0 pkt., 0 komentarzy, 1 wątków
avatar
marek, 08 December 2018 o 12:22
Ranking: 0 pkt., 1 komentarzy, 0 wątków