avatar wątek założył:
admin
Feb. 26, 2013, 10:44 a.m.
0
odsłon: 1235, komentarzy: 0 / 0

Projektowanie społecznościowe w Vinci.org.pl

- nowy trend w aranżacji wnętrz

Czym jest projektowanie społecznościowe?
Czym zajmują się projektanci wnętrz? - pewnie każdy wie. Co natomiast w tym zestawieniu oznacza przymiotnik 'społecznościowe' niekoniecznie musi być jasne. Uzmysławiając sobie nowoczesne podejście do stylistyki wnętrz musimy zwrócić uwagę jak istotną rolę pełni społeczność oraz nowe media w dzisiejszym społeczeństwie, a wśród nich przede wszystkim Internet.

E-świat
Jeśli częściej piszemy listy na papierze, bywamy osobiście w siedzibie banku, a nie korzystamy z e-konta i nie mamy profilu na żadnym portalu społecznościowym, to jesteśmy z pewnością w mniejszości populacji naszego kraju. Aktualnie świat nie wyobraża sobie funkcjonowania bez mediów, bez elektronik i Internetu. Chcąc pokazać coś rodzinie lub przyjaciołom, którzy aktualnie są w pracy zwykle wysyłamy im linka. Pragnąc przedstawić nowonarodzone dziecko robimy mu zdjęcie i w ciągu kilku sekund zamieszczamy je na portalachspołecznościowych, by wszyscy znajomi mogli je podziwiać. Nikogo to już nie zaskakuje.

Koniec brudzenia
Skoro świat idzie do przodu, funkcjonujemy w nowym społeczeństwie, można powiedzieć e-społczeństwie, to dlaczego w kwestii aranżacji wnętrz mielibyśmy kurczowo trzymać się starych metod polegających na tworzeniu projektów na kartce, brudzeniu się tuszem, gubieniu szkiców architektury i nanoszeniu na tym samym skrawku papieru kolejnych poprawek? I nie chodzi tutaj o projektowanie przez ekspertów, którzy świetnie sobie radzą ze specjalistycznymi programami, ale o każdego przysłowiowego Kowalskiego. Owy Kowalski nie musi być przecież wykształcony w kwestii aranżacji wnętrz, aby mieć pomysł na stylizację swoich czterech kątów.
Kliknij, ab dodać do projektu
Photo credit: Michael Cory / Foter.com / CC BY


Nowa komunikacja
Społecznościowe projektowanie jest więc skierowane do każdego. Można je porównać z zebraniem grupy architektów oraz amatorów aranżacji wnętrz nad jednym stołem na którym stoi makieta z obrysem pomieszczeń oraz miniaturkami mebli i dekoracji. Każdy z obecnych ma szansę coś przestawić, pokazać po swojemu, zabrać projekt sąsiadowi i nanieść na nim poprawki. Teraz to wyobrażenie przenieśmy do Internetu, do tak zwanej chmury. Projektowanie online jest odpowiedzią na sytuację dzisiejszego człowieka. Jedna z głównych potrzeb obecnego pokolenia, a mianowicie informacja zwrotna (tzw. feedback) na temat własnego pomysłu może być otrzymywana dzięki kilku kliknięciom myszką - a co najważniejsze - nie jest ona słowna, ale graficzna. Powstaje bez niszczenia oryginalnego dzieła - zamiast tego tworzona jest nowa aranżacja, nowa propozycja. Na platformie społecznościowej możemy swobodnie dzielić naszymi pomysłami, czasem wręcz pracować zespołowo. Narzędzie takie może być niezastąpione w komunikacji architekt - klient. Ten drugi zazwyczaj poza próbą wyartykułowania potrzeb słownie, nie ma środków na pokazanie swoich pomysłów specjaliście. Proces porozumiewania się bywa prawdziwą gehenną, kiedy amator nie potrafi wytłumaczyć, gdzie chciałby ustawić lampę, a jest to tylko jeden z kilkudziesięciu przedmiotów, które wymagają usytuowania . Projektowanie społecznościowe jest rozwiązaniem właśnie takich problemów. Klient zamiast dwu stronnicowego opisu przesyła prosty rysunek swojemu architektowi, a ten ze szkicu tworzy dalsze arcydzieło. Oczywiście komunikacja nie musi odbywać się tylko na linii specjalista-amator. Równie dobrze doradcami może zostać rodzina, przyjaciele lub inni amatorzy aranżacji wnętrz.

Naciśnij na poniższy interaktywny projekt zaaranżowanego przeze mnie salonu i przestawiaj co tylko pragniesz.
<br /><br />

Vinci jako odpowiedź
Na rynku można znaleźć wiele programów do projektowania dla nieprofesjonalistów, jednak do tej pory tylko Vinci.org.pl dostrzegł potrzeby współczesnego człowieka, który ciągle jest online, potrzebuje szybkiej i prostej informacji zwrotnej na temat tego co stworzył i coraz częściej rezygnuje z zapychania miejsca na dysku na rzecz pracy w chmurze. W odpowiedzi na owe pragnienia rozpoczął nową erę projektowania - projektowanie społecznościowe, które jest naturalną konsekwencją zmieniających się trendów komunikacji w Internecie.

Kliknij, ab dodać do projektu

Anna Dowejko-Kuklińska - specjalista ds. marketingu w Vinci.org.pl. Szczególnie zainteresowana zagadnieniami z zakresu social media. Właścicielka eksperckiego bloga 'Azymut na marketing i małą firmę', aktualnie wdraża projekt 'Kuźnia Social Media'. Prywatnie fotograf, podróżnik, książkofilka i miłośniczka... social media.
Komentarze
avatar
admin, 26 February 2013 o 10:44
Ranking: 49 pkt., 52 komentarzy, 45 wątków