![]() |
wątek założył: May 2, 2013, 2:07 a.m. |
0 |
odsłon: 1401, komentarzy: 7 / 7 ostatni wpis: arlekino, Sept. 11, 2014, 12:49 a.m. |
Rynek mieszkaniowy
Kupować mieszkanie, czy jeszcze nie?
"Rzuciły mi się ostatnio w oczy" informacje z rynku mieszkaniowego - wydaje się, że dla deweloperów mieszkaniowych kryzys się kończy:1. Przez pierwsze cztery miesiące 2013 roku Unidevelopment sprzedał w warszawskiej inwestycji Point House, u zbiegu ulic Rzymowskiego, Pallutha i Alei Wyścigowej, ponad 30 mieszkań o powierzchniach od 56 m2 do 94 m2. Jest to zdecydowany wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku kiedy to, pomimo większego wyboru lokali w tym budynku, spółka znalazła nabywców na niespełna 20 z nich.
2. Atal SA w pierwszym kwartale tego roku sfinalizowała aż 207 umów, odnotowując tym samym aż 72,5 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Najwięcej, bo 87 transakcji zawarto w Krakowie, gdzie deweloper realizuje projekty Nadwiślańska 11, City Towers Czyżyny, Nowy Żabiniec, Lindego Park oraz Bronowice Residence III. Nie zwolniła również sprzedaż w ramach inwestycji Nowe Polesie w Łodzi oraz na warszawskiej Atal Marinie, gdzie podpisano odpowiednio 32 i 31 umów.
3. Ronson sprzedał 139 z 200 mieszkań realizowanych w dwóch pierwszych etapach osiedla Verdis na Woli w Warszawie.
Czy to znaczy, że tańszych mieszkań już nie będzie i, jak się ma możliwość zaciągnięcia kredytu, to czas podjąć tą, skądinąd szaloną decyzję?
Męczy mnie jednak, jak się mają te informacje do rosnącej w Polsce stopy bezrobocia?
Jednak o tym, że ceny na rynku osiągnęły minimum dowiemy się jak zwykle po czasie, tj. gdy zaczną rosnąć ;-) i wtedy warto być przygotowanym do decyzji - dobrze, że jesteś czujna ;-)
Co do rosnącej stopy bezrobocia, to znam trochę ludzi, którzy w okolicach tzw. kryzysów zmieniali pracę na lepszą (nie, nie zajmują się HR).
Więc to różnie bywa, być może po prostu jesteśmy świadkami postępującego w społeczeństwie rozwarstwienia :-(
Np. taki Gant Developement skończył w kwietniu budowę Odra Tower (przy ul Podwale we Wrocławiu), ale sprzedaż mu jakoś nie idzie i firma nie ma za co wykupić obligacji od inwestorów. Obiecany termin minął w poniedziałek - 6 maja...
Tak, tak - mają teraz nóż na gardle i jak Wrocek Cię interesuje, to napewno giganty będą elastyczne podczas negocjacji :)
Rynek znajduje się w okresie przesilenia. Pierwszy kwartał przyniósł dobre wyniki sprzedaży, mniejszą liczbę nowych inwestycji i spadek oferty, jednak liczba niesprzedanych mieszkań pozostaje nadal duża.
Ale z drugiej pokazują wykresik z którego wynika, że od Q3 2012 średnie ceny mieszkań zaczynają wzrastać...
np. w tym samym akapicie piszą:
"Liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków zmniejszyła się o ok. 6% w porównaniu z I kwartałem 2014 roku"
i za chwilę:
"oznacza to utrzymanie czwarty kwartał z rzędu rekordowej liczby transakcji, nie notowanej na polskim rynku mieszkaniowym od okresu szczytu boomu, czyli początku 2007 roku"
Uważasz, że sytuacja jest zła? - jesteśmy z tobą...
Uważasz wprost przeciwnie? - i ty, przyjacielu, masz rację.
He, he. Ja też coś znalazłem dla siebie: "Aby sprzedaż była tak wysoka, mieszkania musieli kupować nabywcy z wielu różnych grup".
Bo moim skromnym zdaniem, w tej różnorodności są wspomniani, w poście sprzed roku, muslimi i skośnoocy...