avatar wątek założył:
maggie
Nov. 9, 2012, 12:11 p.m.
1
odsłon: 2961, komentarzy: 3 / 3
ostatni wpis: maggie,
Dec. 10, 2012, 4:16 p.m.

Z cyklu: Rośliny doniczkowe - Kaktusy i sukulenty

Są to grupy roślin przystosowanych do życia w środowisku ekstremalnie suchym i gorącym. Sukulenty mają zdolność do gromadzenia zapasów wody w liściach, kaktusy zaś to takie sukulenty, które nie posiadają liści lecz ciernie a wodę zbierają w łodygach. Kupujemy je głównie dla ciekawego wyglądu- wiele z nich ma pokrój kulisty lub walcowaty, łodygi i liście grube i mięsiste, okazałe ciernie lub kolce a przy odpowiedniej pielęgancji odwdzięczają nam się pięknymi kwiatami.
Wszystkie sukulenty dobrze rosną w miejscach o dużym nasłonecznieniu- np. na parapetach okien o wystawie południowej i znoszą dłuższe przesuszenie podłoża. W upalne, letnie dni powinniśmy jednak osłaniać je przed bezpośrednim słońcem roletą lub żaluzjami. Podlewajmy najlepiej raz na dwa- trzy tygodnie dość obficie i usuwajmy nadmiar wody z podstawki. W okresie zimowym należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi. Podłoże dla kaktusów i sukulentów powinno być piaszczyste, aby nadmiar wody szybko odpływał. Latem wskazane jest wyniesienie tych roślin na balkon lub do ogrodu, zimę zaś powinny spędzać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.
Wyjątek w tej grupie stanowi kilka gatunków kaktusów tzw. leśnych- epifilum i szlumbergera, które w warunkach naturalnych rosną jako epifity w lasach tropikalnych. Wymagają one światła rozproszonego oraz obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Wykaz alfabetyczny kaktusów:
Aporokaktus, Astrofytum, Echinopsis, Epifilum, Lobiwia, Mamilaria, Melokaktus, Neoporteria, Notokaktus, Opuncja, Rebucja, Schlumbergera, Selenicereus
Wykaz alfabetyczny pozostałych sukulentów:
Adenium, Aloes, Eszeweria, Gasteria, Glotifilum, Grubosz, Kotyledon, Litops, Pachypodium, Stapelia, Żyworódka

Przykład na zdjęciu kaktus szlumbergera:
Kliknij, ab dodać do projektu

Maja Żurawska - specjalista ds. pielęgnacji i aranżacji roślin w vinci.org.pl , architekt krajobrazu, specjalista dendrolog. Prywatnie adeptka technik rękodzielniczych - decoupage, sugarcrafting oraz haftu.
Komentarze
avatar
maggie, 09 November 2012 o 12:11
Ranking: 9 pkt., 9 komentarzy, 11 wątków
avatar
mazak, 08 December 2012 o 20:12
Ranking: 1 pkt., 23 komentarzy, 2 wątków
Czyli popularny "Grudzień"?
avatar
admin, 10 December 2012 o 09:14
Ranking: 49 pkt., 52 komentarzy, 45 wątków
Ja go znam pod nazwą "grudnik" więc pewnie nazywa się go też "grudzień" ;) Zapewne maggie wie w tym temacie najwięcej i potwierdzi lub obali moją tezę! :D
avatar
maggie, 10 December 2012 o 16:16
Ranking: 9 pkt., 9 komentarzy, 11 wątków
Tak, nazwa zwyczajowa to grudnik, pewnie może być też grudzień, dawniej zwany zygokaktusem.